Turkuaz Sağlık A.Ş. Ar-Ge ve Kalite Direktörü Hanifi Karahan Bozkurt’un Sağlık Dergisi Röportajı

Türk medikal sektörünün lider üreticisi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı Araştırma-Geliştirme merkezine sahip Turkuaz Sağlık A.Ş., Ar-Ge konusunda çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Tıbbi Kimyasal Ürünler, Dezenfektan ve Antiseptik Ürünleri, Reçetesiz Ürünler (OTC), Gıda Takviyeleri, Cinsel Sağlık Ürünleri, Dermokozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri kategorileri altında üretilen 200’ü aşkın ürün portföyü ve 20 yılı aşan tecrübesi ile iç piyasa ve 128’den fazlaya yapılan ihracat ile dünyanın dört bir yanına sağlık ürünlerini ulaştıran ülkemizin lider medikal kimyasal üreticisi Turkuaz Sağlık A.Ş. sektöre getirdiği yeniliklerle de medikal sektöründe ülkemizi küresel arenada başarıyla temsil ediyor.

Medikal Kimyasal sektörünün global arenadaki başarılı oyuncusu Turkuaz Sağlık A.Ş., İstanbul fabrikasında yer alan Ar-Ge Merkezi ile sektörünün en kapsamlı tasarım, inovasyon ve ürün geliştirme altyapısına sahip araştırma – geliştirme merkezi konumunda. Cirosunun her yıl %3’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayıran Turkuaz Sağlık A.Ş. yeni tesis yatırımı ile birlikte 4 katına çıkardığı Ar-Ge merkezi alanı ile çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

2017 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen Ar-Ge merkezi ile birlikte; teknoloji ve inovasyona yatırımını arttıran Turkuaz Sağlık A.Ş., tüketicilerini üstün hizmet kalitesi ile beraber üstün performanslı ürünlerle buluşturarak ülkemizin rekabet gücünü geliştirmeyi hedefliyor.

Turkuaz Sağlık A.Ş.’nin Ar-Ge faaliyetleri ve gelecek dönem hedefleri ile ilgili Sağlık Dergisi’ne bilgiler veren Turkuaz Sağlık A.Ş. Ar-ge ve Kalite Direktörü Hanifi Karahan Bozkurt ‘Ar-Ge faaliyetlerine verdiğimiz önemin bir sonucu olarak 2017 yılında Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen ve şu anda ülke genelinde az sayıda firmanın sahip olduğu Ar-Ge Merkezi belgesini almaya hak kazandık. Ar-Ge merkezimizde patenti geliştirilen Gynotal® Obstetrik Jel ürünümüzle, dünyanın sayılı üreticileri arasına girerek, sektörün dizayn edicilerinden biri olduk. Tübitak’a sunulmuş olup patent başvuru süreci devam eden çok sayıda projemiz mevcut. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylı Ar-Ge merkezimizde, Türkiye’den dünyaya taşınacak fikir, ürün ve teknoloji geliştirmeye hız kesmeden devam ediyoruz.’ açıklamalarında bulundu.

Turkuaz Sağlık A.Ş.’nin faaliyet alanı ve sektördeki konumu nedir?

Turkuaz Sağlık A.Ş. olarak medikal jel kimyasallar alanında dünyanın en büyük 5 üreticisinden biriyiz. Medikal kategoride üretim kapasitemizin %70’ini kapsayan ihracat performansımızla ‘Türkiye İhracatçıları’ sıralamasında ikincilik elde ettik. Ürünün tüm süreçlerinde uluslararası kalite standartlarına sahip olduğumuzu gösteren GMP (İyi Üretim Uygulamaları) Sertifikası; Sınıf I, CE sertifikalı Sınıf IIA, Sınıf IIB ve Sınıf III ürünler ürettiğimizi belgeleyen ISO 13485:2016 sertifikası; ve İslami kurallara uygun olarak üretim yaptığımızı tescilleyen Helal Sertifikamız var. Medikal sektöründe Sınıf III seviyesinde üretim standartlarına sahip Avrupa’nın önde gelen üreticilerinden biriyiz.

 

Ar-Ge merkezinizde gerçekleştirilen faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Turkuaz Sağlık A.Ş. Ar-Ge ve Kalite Laboratuvarı 2006 yılında kuruldu. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2017’de Arge Merkezi olarak belgelendirildi. Turkuaz Sağlık A.Ş. Ar-Ge merkezi laboratuvarında 19 kişilik kalifiye bir ekip çalışıyor. Yüksek Kimya Mühendisleri, Kimyagerler, Biyomedikal Mühendisleri, Biyologlar ve Eczacılardan oluşan ekimizle dünya trendlerini titizlikle inceliyor, HPLC, GC gibi yüksek düzey test ekipmanları ve modern cihazlarla donatılmış laboratuvarlarımızda bilimsel yöntemler ile geliştirilen inovatif ürünlerimizi uluslararası standartlarda üretim standartları ile piyasaya sunarak sektöre yön vermeye devam ediyoruz.

Sektöre ilk sunduğunuz yenilikler neler?

Turkuaz Sağlık A.Ş. ilk faaliyetine ultrason jeli üretimi ile başladı. Konix Ultrason Jeli ürünleri Türkiye’nin ilk ve tek FDA onaylı ultrason jelidir. Ayrıca ABD Michigan Üniversitesinde yapılan testte ürünlerimizin dünyanın en çok satan ultrason jeline karşı yaklaşık %50 daha iyi görüntüleme sağladığı belirlenmiş ve üstün görüntüleme performansı ispatlanmıştır. Steril Ultrason Jeli, Steril Kateter Jel, Steril Obstetrik Jel, Laparoskopi Lensi Buğu Önleyici, Smear Biyopsi Sabitleyici Spray gibi pek çok inovatif üründe Türkiye’deki ilk yerli üretici konumundayız. TUBITAK ile 3 proje tamamladık ve iki projemiz halen devam etmektedir.  Ayrıca şu anda başvuru aşamasında bulunan 11 yeni ürün geliştirme projemizin patent süreci devam etmektedir.

Özgün ürünler ülkemizin kalkınması açısından da çok değerli, bu bağlamda patent çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Şu anda patent aşamasında olan Fertility Doğurganlık Jeli, Aft Spreyi, Smear Biyopsi Sabitleyici Spreyi, Steril Kateter Jel, Yanık Jeli, Flaster Sökücü Sprey, Buğu Önleyici, Yara Jeli gibi ürünlere ait 11 ürün geliştirme çalışmamızın patent süreci devam ediyor. 2021’in ilk çeyreğinde yayımlanan patent başvuru sayısı 1465 olarak kayıtlara geçti. İlk 3 ayın performansına göre listenin zirvesinde 270 patent ile Turkcell yer alırken Türk Telekom 40 başvuru ile ikinci, Vestel 27 Başvuru ile üçüncü sırada yer aldı. 11 patent ile Turkuaz Sağlık, medikal sektörünün tek temsilcisi olarak ilk 10’da yer almayı başardı. Türk medikal sektörünün lider üreticisi olarak; inovasyonel ürün geliştirme politikamız ve üstün hizmet kalitemizle, rekabette tercih oluşturacak artı değer sunmaya devam edeceğiz.

Kamu-Özel sektör iş birliği kapsamında çalıştığınız kurumlar var mı?

Trakya Üniversitesi ile Ar-Ge iş birliği anlaşması imzaladık. Bunun yanında Ankara Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Biruni Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi gibi çok sayıda üniversite ile üniversite sanayi iş birliği programı çerçevesinde çalışmakta olduğumuz projelerimiz devam ediyor.

Ar-Ge çalışmalarınızın yanında Kalite’de işinizin önemli bir parçası bu alandaki faaliyetleriniz nelerdir?

2020 yılında istanbul Esenyurt’ta faaliyete geçen yeni yatırımımızla birlikte 850m² olan Temiz Oda üretim alanımızı 2000 m²’ye, Ar-Ge ve Kalite Laboratuvar alanımızı ise 4 katına çıkardık. SAP tabanlı ERP yönetim sistemimiz ile tüm süreci kesintisiz bir şekilde takip edebiliyor ve fabrikaya girişi olan her hammadde sıkı bir kalite kontrol denetimi eşliğinde üretim faaliyetine alıyoruz. Kozmetik ürünlerde dahi Temiz Oda koşullarında üretim gerçekleştiriyor, Temiz Oda üretim alanlarında Class100.000 ile birlikte Class10.000 standartlarını uyguluyoruz. Gelişmiş mikrobiyoloji laboratuvarımızda Medikal Cihaz, Biyosidal, Kozmetik ve Gıda Takviyesi ürünlerine yönelik pek çok mikrobiyolojik analiz gerçekleştiriyor ve ürünlerimizi sürekli analiz ederek piyasaya sunuyoruz. Bununla birlikte Kalite Kontrol ve Mikrobiyoloji laboratuvarlarımızı akredite laboratuvar olmak üzere dizayn ediyor ve ileride bağımsız ve tarafsız olarak kurum dışı hizmet vermeyi de planlıyoruz.

 

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?

İşimiz insan sağlığı ve tüm çalışmalarımızın temelinde insana verdiğimiz değer yatıyor. Yaptığımız sürekli analizlerle ürünlerimizin güvenilirliği konusunda sürekli kontrollerimizi gerçekleştiriyor, hayatı kolaylaştıran inovasyonel ürünler geliştirerek insan sağlığına fayda sunmak için çalışıyoruz. Ülkemizin kalkınarak muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz…

BİZE YAZIN

Bize Ulaşın

Turkuaz Sağlık | Medikal Ürünler