Turkuaz Healthcare’den “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi”

Medikal jeller başta olmak üzere 200’den fazla ürün çeşidini 128 ülkeye ihraç eden Turkuaz Healthcare, “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programı doğrultusunda aldığı devlet teşviki kapsamında kuracağı yeni tesis ile toplam satışlarındaki ihracat payını yüzde 80’e yükseltecek. Bu teşvik ile birlikte özellikle Avrupa pazarındaki büyümelerini artırmayı hedeflediklerini söyleyen Turkuaz Healthcare CEO’su Ömer Koç, “Ar-Ge merkezinin güçlü performansı ile inovatif ve katma değerli ürünlere odaklanacağız” dedi.   

 

Turkuaz Healthcare olarak 2000 yılında ultrason jeli üretimi ile faaliyete başladıklarını ve geçen süre zarfında katma değeri yüksek sağlık ürünlerini portföylerine eklediklerini belirten Ömer Koç; tıbbi kimyasal ürünler, dezenfektan ve antiseptik ürünler, reçetesiz ürünler (OTC), cinsel sağlık ürünleri, dermokozmetik ve kişisel bakım kategorilerinde geniş bir ürün portföyleri bulunduğuna dikkat çekti.

 

Tüm Türkiye’nin medikal jel ihracatının yüzde 65’ini Turkuaz Healthcare olarak karşıladıklarını belirten Koç, konuya ilişkin açıklamasında “Medikal kimyasallar alanında gerçekleştirdiğimiz OEM üretimle Amerika ve Avrupa başta olmak üzere birçok pazarda lider üretici konumundayız. Son teknolojiyle ve Ar-Ge yatırımlarıyla güçlendirilmiş tesislerimizde, hem tescilli markalarımız hem de PL üretimlerimizle büyümeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi” programında devlet teşviki almaya hak kazandık. Türkiye’de yüksek teknoloji ile üretilen katma değerli ürünlerin üretiminin artırılmasını hedefleyen devlet projesi kapsamında; yanık jeli ve yanık pansumanı grubu ürünlerine yönelik yeni bir üretim tesisi kuracağız. Üretim alanı, laboratuvarlar, depo ve idari alanları kapsayan yaklaşık 8 bin 500 metrekare kapalı alanı olacak tesis ile toplam satışlarımızdaki ihracat payını yüzde 80’e çıkarmayı planlıyoruz” dedi.

 

“Yenilikçi gücümüzle katma değerli ürünlere odaklanıyoruz”

 

Ömer Koç, açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: Aldığımız bu teşvik ile aynı zamanda büyük çoğunluğu yurt dışından gelen yanık bakım grubundaki ürünlerin ülkemizde daha çok üretilmesine olanak yaratmış olacağız. Ar-Ge merkezimizde geliştirdiğimiz yeni ürünümüzün bu şekilde bir yatırıma dönüşmesi ve ülkemiz için stratejik bir ürün olarak kabul görüp desteklenmesi hem işletmemiz hem ekibimiz açısından pozitif bir etki yarattı. Ar-Ge merkezimiz ile her yıl çok sayıda proje geliştiriyor; yenilikçi, performansı güçlü ve katma değerli ürünlere odaklanıyoruz. Ar-Ge merkezimiz şimdi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenmeye başladı. Sahadan aldığımız veriler ve yapılan pazar araştırmaları paralelinde, ticarileşme ve ihracat potansiyeli yüksek ürünlerle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Aldığımız teşvikle yıllık 9 milyon adedin üzerinde yanık jeli ve yanık pansumanı, 12,5 milyon saşe yanık jeli ve 6 milyon üzerinde ultrason jeli üretmeyi hedefliyoruz.

 

“Yüksek teknoloji gerektiren ürünler için teşvikler son derece değerli”

 

Gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyüme sürecinin en önemli anahtarı, yüksek teknolojili ve katma değerli ürünler üretmek. Bu ürünler ciddi bir ihracat potansiyeli taşıyor. Cari açığı azaltmanın yolu bu yüksek teknoloji ürünlere yatırım yapmaktan geçiyor. Kategorideki ürünlerin özellikle Ar-Ge süreçleri, ciddi maliyetler gerektiriyor. Bu alana yatırım yapacak firmaların Ar-Ge ve yatırım süreçlerinin desteklenmesi ülkenin ve işletmelerin büyümesinde ve kalkınmasında büyük rol oynuyor. Turkuaz Healthcare olarak, yenilikçi ve yüksek performanslı yanık ürünlerimizle böyle bir teşvike değer görülmekten büyük gurur duyuyoruz.

 

“İnsan sağlığında değer katmaya devam edeceğiz”

 

Orta ve uzun vadede hedefimiz iç ve dış piyasada markalarımızın bilinirliğini artırmak ve öncelikle kendi markalarımızla büyüme yönünde olacak. Bu yıl özellikle ABD ve Avrupa pazarında büyüme hedeflerimiz doğrultusunda yeni yatırımlar yapacağız. Geçtiğimiz sene ABD’nin Chicago eyaletindeki ofisimizi açtık. Akabinde İngiltere’de de bir ofis açmayı planlıyoruz. 128 ülkeye ihracat gerçekleştiren bir firma olarak globalleşme adımlarımızı atıyor, yurtdışında büyümeyi odağımıza alıyoruz. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı onaylı Ar-Ge Merkezimiz, sektörünün en kapsamlı tasarım, inovasyon ve ürün geliştirme altyapısına sahip Ar-Ge merkezi konumunda. Ciromuzun her yıl yüzde 3’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor, çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türk medikal sektörünün lider üreticisi olarak, inovatif ürün geliştirme politikamız ve üstün hizmet kalitemizle insan sağlığına değer katmaya devam edeceğiz.

BİZE YAZIN

Bize Ulaşın

Turkuaz Sağlık | Medikal Ürünler