Turkuaz Sağlık İlk 100 Şirket Arasına Girdi!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, TEPAV işbirliğinde yapılan Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri yarışması sonuçlandı. Yarışma sonuçları TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen tören ile açıklandı. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki törene Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı değerlendirmede “Türkiye 100 şirketleri, sergiledikleri üstün büyüme performanslarıyla, ülkemizi gelişmiş ülkeler ligine taşıyan asli unsurlardır” dedi.
Hisarcıklıoğlu, “Türkiye 100 programını, ülkemizin en hızlı büyüyen şirketlerinin başarılarına küresel ölçekte dikkat çekmek ve küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek için düzenliyoruz. Türkiye 100 ile kazanan şirketlerin başarı öykülerinin ulusal ve uluslararası yazılı ve görsel basında yer almasını sağlamayı ve böylelikle doğru iş ortaklarına ve yeni müşterilere ve yatırımcılara erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz. Türkiye 100 başarı öykülerinin, hayata yeni atılacak gençlerimizi girişimci olmaya teşvik etmesini umut ediyoruz” diye konuştu. Sadece Ankara, İstanbul ve İzmir’den değil, Anadolu’nun yeni yükselen kentlerinden de çok sayıda şirketin, Türkiye’nin en hızlıları arasında yerlerini aldığına işaret eden TOBB Başkanı, bu şirketlerin Anadolu’nun sahip olduğu potansiyelin ortaya çıkmasına ve bölgelerinin gelişimine önemli bir katkıda bulunduklarına değindi.

Satış gelirlerindeki artış hızına göre belirlenen Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi, küresel piyasada görünürlüklerini artırma ve uluslararası bağlantılarını kuvvetlendirme imkânı buluyor. ABD’ye düzenlenen iş seyahati ile ABD pazarını yakından tanıyorlar.

En çok şirket İstanbul’dan…

Türkiye 100 Yarışması’nın birincisinin Antalya’dan çıkmasına karşın şirket sayısı sıralamasında ilk sırayı 39 şirket ile İstanbul aldı. İstanbul’u 8 şirket ile Kocaeli, 7 şirket ile İzmir, 5’er şirket ile Adana, Ankara ve Antalya, 4 şirket ile Gaziantep, 3’er şirket ile de Bursa ve Kayseri takip etti.
Sektörel ağırlık “Toptan Ticaret”te…
Türkiye 100 Yarışması’nı kazanan şirketlerin sektörel dağılımını bakıldığında “Toptan ticaret” 24 şirket ile ilk sırayı aldı. “Gıda ürünlerinin imalatı” 8 şirket ile, “Bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetler” 8 şirket ile, “Kauçuk ve plastik ürünleri imalatı” 6 şirket ile, “Fabrikasyon metal ürünleri imalatı” 6 şirket ile, “Diğer imalatlar” 5 şirket ile, “Kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı” 4 şirket ile, “Perakende ticaret” 4 şirket ile, “Motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı” 4 şirket ile ilk 5 sıralamasına girdiler.

Türkiye’den 12 kat daha fazla büyüdüler

Türkiye 100 şirketlerinin Türkiye’den 12 kat hızlı büyüdüğü ortaya çıkıyor. Bu şirketlerin 2015 yılı ortalama cirosu 67,9 milyon lira. Türkiye 100 şirketlerinde ortalama istihdam 111 kişi. 100 şirketin 2012-2015 dönemindeki çalışan sayısı yüzde 74,1 artmış. Bu dönemdeki istihdam artışı 4 bin 753 kişi.
Şirketlerin yaş ortalaması 13,8
Şirketlerin; yaş ortalaması 13,8 yıl, CEO’larının ortalama yaşı 44,7. Kadınlar tarafından yönetilen şirket sayısı ise 4. Şirketlerin büyük çoğunluğu aileden veya aile dışından bir ortağa sahip. Çalışan olarak en çok, Anadolu Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi mezunları tercih edilmiş.

Türkiye 100’deki bir başka tespit ise şirketlerin sosyal medyadan yeterince yararlanmadıkları. Ancak hemen hepsinin internet sitesi var. Facebook hesabı olan şirket sayısı 57, Linkedin kullananlar ise 41. Şirketlerin yüzde 73,3’ü önümüzdeki 24 ay içinde ilave finansmana ihtiyaç duyacağını belirtmiş.

BİZE YAZIN

Bize Ulaşın

Turkuaz Sağlık | Medikal Ürünler