Turkuaz Sağlık A.Ş. Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurhan IRMAK’ın Sağlık Dergisi Röportajı

Dünya devi marka ve şirketlere karşı yüzde 100 yerli sermaye ile bir başarı hikayesi yazarak bugün dünya çapında üretim gerçekleştiren, sektördeki ilk 5 büyük firmadan biri haline gelen Turkuaz Sağlık A.Ş. yatırımlarına bir yenisini daha ekledi, GMP ve MDD 93/42/EEC uluslararası standartlarına uygun, seri üretim yapabilecek bir tesis kurdu. Medikal sektöründe, kendi alanında Class III seviyesinde üretim standartlarına sahip Avrupa’nın sayılı üreticilerinden olan Turkuaz Sağlık, ana ürünlerinden biri olan Ultrason Jeli ürün grubunda Avrupa’nın en büyük, dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyor. Turkuaz Sağlık, yeni fabrika yatırımı ile artan üretim kapasitesi sayesinde bu kategorideki liderliğini daha ileriye taşımayı hedefliyor.
Yüzde yüz yerli sermaye ile dünya devi markalarla rekabet eden Turkuaz Sağlık A.Ş. sektöründe ilk 5 firma içerisinde yer alıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiye rağmen üretime kesintisiz devam ederek 2020 için belirlenen satış hedeflerini yakalayan Turkuaz Sağlık, Türkiye için çok önemli ve salgın ile mücadelede stratejik olan dezenfektan üretimine öncelik vererek yoğun talebi karşılamaya önemli katkı sundu.

Pazarda çok bilinen KONIX markalı dezenfektanın profesyonel kullanım alanlarına ilave olarak kişisel kullanımda da tercih edilmesi sebebi ile ürünler iç pazarda geniş bir kullanıcı grubuna ulaştırıldı. Mevcut küresel rekabete karşı koymanın, bu rekabeti tehditten avantaja dönüştürmenin tek yolunun uluslararası pazara açılmak, küresel bir marka olarak global oyuncuların arasında yer almak olduğu düşüncesi ile yoluna emin adımlarla devam eden Turkuaz Sağlık, yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Büyüyen ve gelişen organizasyonel yapısı ile müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için üretim faaliyeti ve yönetim merkezini İstanbul-Esenyurt’da bulunan 17.000 m² kapalı alana sahip yeni binasına taşıyan Turkuaz Sağlık A.Ş. GMP ve MDD 93/42/EEC uluslararası standartlarına uygun, seri üretim yapabilecek bir tesis kurdu.

Class III Seviyesinde Üretim Standartlarına Sahip Avrupa’nın Sayılı Üreticilerinden

Yeni tesis de, üst düzey kalite ve hijyen koşullarında, ISO 14644 standartlarına sahip Temiz Oda teknolojisi ile full otomatik son teknoloji üretim hatlarında el değmeden üretim ve paketleme yapılacak. En üst düzey teknoloji ve en kaliteli hammaddeleri harmanlayarak geliştirilen ürünlerle sektöre yön veren Turkuaz Sağlık, medikal sektöründe, kendi alanında Class III seviyesinde üretim standartlarına sahip Avrupa’nın sayılı üreticilerinden biri. Ana ürünlerinden biri olan Ultrason Jeli ürün grubunda Avrupa’nın en büyük dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyor. Turkuaz Sağlık, yeni fabrika yatırımı ile artan üretim kapasitesi sayesinde bu kategorideki liderliğini açık ara daha ileriye taşımayı hedefliyor.

Her Yıl Cirosunun Yüzde 3’ü Ar-Ge Çalışmalarına Ayrılıyor

Yeni tesis ile birlikte 850m² olan Temiz Oda üretim alanını 2000 m²’ye çıkaran Turkuaz Sağlık, Temiz Oda alanlarında Class100.000 ile birlikte Class10.000 standartlarını uyguluyor. Depolama kapasitesi 2,5 kat arttı.
Ar-Ge’ye büyük önem veren Turkuaz Sağlık, Türkiye’de sınırlı sayıda firmanın sahip olduğu Ar-Ge Merkezi’zinde katma değer yaratacak, uluslararası pazarda rekabet gücünü artıracak, ileri teknoloji içeren inovasyonel ürünler tasarlıyor ve geliştiriyor. Turkuaz Sağlık, Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen firmalarına talep ettikleri ürünlerin Ar-Ge ve üretim süreçlerini üstlenerek oluşturup sunduğu OEM, OBL ve PL ürünleri ile müşterilerin çözüm ortağı oluyor. Özel markalı ürünler kategorisinde de kendi bilgi birikimi ve tecrübesini kullanarak global ve yerel pazarda talep sahibi firmalar için üstün nitelikli ürünler üreten Turkuaz Sağlık, ürün portföyünü sürekli olarak katma değeri yüksek ürünlerle zenginleştiriyor. Ar-Ge birim Bilim ve Teknoloji bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak tescillenen firma, her yıl cirosunun yüzde %3’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor.

Ar-Ge merkezi alanını 4 katına çıkaran Turkuaz Sağlık, aynı zamanda HPLC ve GC gibi yüksek teknoloji cihazları ile laboratuvarlarını zenginleştirdi. Turkuaz Sağlık ayrıca, Kalite Kontrol ve Mikrobiyoloji laboratuvarlarını akredite laboratuvar olmak üzere dizayn ediyor ve ileride bağımsız ve tarafsız olarak kurum dışı hizmet vermeyi de planlıyor. Yeni yerleşke dizayn edilirken özellikle personel için de sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanı oluşturmaya özen gösterildi. Sosyalleşmenin insanlar arasındaki bilgi paylaşımını artırmada, iletişimini geliştirmede ve katma değer oluşturacak yeni fikirlerin geliştirilmesinde etkili olduğunu düşünen firma, bu amaçla yeni tesisinde çalışanlar için sosyal alanlar da tasarladı.

Turkuaz Sağlık ayrıca, nitelikli insan kaynağını geliştirmek için, çalışanlarını eğitmek ve gelişmelerini teşvik etmek amacı ile Turkuaz Akademi’yi kurdu. En alt kademeden başlayarak orta ve üst kademe yöneticilerin yetiştirildiği bir yapı sağlayarak yetişmiş insan gücü ihtiyacını kendi iç insan kaynağından karşılayan Turkuaz Sağlık, bu yatırımı güçlü bir işveren markası olmak için etkin bir araç olarak görüyor. Turkuaz Sağlık A.Ş. Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Osman Nurhan IRMAK, Turkuaz Sağlık’ın hedefinin yüksek teknolojiye dayalı dünya standartlarında üretim yapmak olduğunu söyleyerek, “20 yıllık tecrübe ve uzmanlığın yanında yeni dünyayı yakından takip eden, trendleri gözlemleyen ve bunu iş modeline yansıtan bir yapıya bürünen Turkuaz Sağlık, gerek belgelendirme ve sertifikasyondaki gücü, gerek Ar-Ge ve SAP tabanlı ERP teknolojik altyapısı, gerekse 128 ülkeye ulaşan global satış ağı ile Türkiye’nin medikal sektörde kendi alanında lider üreticisi olarak sektöre katkı sağlamaya devam edecek.” dedi.

BİZE YAZIN

Bize Ulaşın

Turkuaz Sağlık | Medikal Ürünler